top of page

Tableau Server vs Tableau Online


Tableau ärianalüütika platvormi keskne osa on serveri tarkvara Tableau Server. Väga üldiselt tutvustades nimetame seda jagamise keskkonnaks, kus on võimalik üle organisatsiooni (ja soovi korral ka väljaspoole) jagada nii aruandeid, dashboard-e, andmeallikaid jmt. Lisaks on see muidugi kogu keskkonna mootor ja register. Seal toimub andmete ja aruannete värskendamine, saatmine, suhtlus, kasutajate ja õiguste haldus, kogu sisu struktuuri loomine, jpm. Aga veelgi enam, seal on võimalik ka analüütilisi lahendusi luua, neid muuta ja teha ad-hoc andmeanalüüsi. Viimase versiooniuuendusega 2020.4 lisandus ka andmete laadimise disain. Väga huvitav võimalus on ka masinõppe põhine Ask Data, mis võimaldab inimkeeles küsida andmete põhjal küsimusi ja luua automaatseid analüütilisi vaateid.


Serverit on võimalik kasutusele võtta kahel viisil: Tableau Server või Tableau Online. Kuivõrd mõlema sisuline roll on sama, siis tuleb Tableau kasutusele võtul teha ka valik kumba serveri platvormi eelistada. Siin artiklis toomegi välja mõlema keskkonna peamised erisused ja aitame lugejal oma eelistust suunata ja teha valikut kumb lahendus võiks sobida just Sinu organisatsioonile kõige paremini.


Serveri ja Online kontseptuaalne erinevus tuleb välja juba nimest. Server on tarkvara, mis tuleb paigaldada, seadistada ja hallata oma keskkonnas. Selleks sobib nii oma serverikeskus kui ka avalik või privaatne pilveplatvorm. Online on aga pilveteenus, mis on tervikuna Tableau poolt hallatud. Vaatame aga nüüd neid erinevusi veidi põhjalikumalt:


Haldamine


Esmalt räägime haldamisest. Tableau Server on tarkvara, mis sa paigaldad enda poolt hallatavasse masinasse. Keskkond on serveri puhul tervikuna kasutaja kontrolli ja annab ka seeläbi rohkem võimalusi konfigureerimiseks ja serveri seadistamiseks. Sellega kaasneb aga ka suurem vastutus. Lisaks oma Tableau keskkonna sisu loomisele, pead tegelema ka administratiivsete ülesannetega. See tähendab:

  1. serveri versioonide uuendamine (Tableau annab teadupoolest välja 4 uut reliisi aastas)

  2. regulaarne varundamine ja selle haldamine

  3. erinevate andmebaaside draiverite installeerimine

  4. keskkonna jõudluse jälgmine ja vajadusel skaleerimine

  5. vajadusel High Availability ning Disaster Recovery seadistamine

  6. jmt


Tableau Online on Tableau poolt administreeritud pilveteenus, mille ülesehitus on väga lihtne.  Tableau seadistab Sinu eest Tableau Online-s Sulle ühe alamkeskkonna (site-i), kuhu saad kohe sisu publitseerima hakata. Tableau hoolitseb uuenduste, backupide ja muu administratiivsete teemade eest ise. Tableau online-is on ka vaikimise olemas nii High Availability kui ka Disater Recovery. Ainuke administreemine, mida kasutaja peab tegema, on kasutajate, õiguste ja sisu administreerimine.


Andmete asukoht


Tableau Server ja Online mõlemad nõuavad ligipääsu Sinu andmeallikatele. Seetõttu on väga oluline, kus andmed füüsiliselt asuvad ning kuidas nende ligipääs on võimaldatud. Tableau Online puhul peavad andmeallikad olema ligipääsetavad üle interneti. Näiteks, kui Sinu ettevõttes asuvad andmed tugeva tulemüüri taga sisevõrgus, millele pääseb ligi ainult maja siseselt või väljaspool maja ainult VPN-iga, siis on Tableau Serveri kasutamine sisevõrgus mõistlikum valik. Teisest küljest, kui Sinu andmed asuvad mõnes pilveteenuses nagu Snowflake või AWS, siis on Tableau Online kindlasti mugavam valik. Tableau-l on aga olemas ka toode Tableau Bridge, millega on võimalik sisevõrgust andmeid turvaliselt Online-i laadida.


Turvaline Tableau Serveri lahendus:


Integratsioon


Siinkohal pakub Tableau Server kindlasti rohkem võimalusi Sinu organisatsiooni infrastruktuuriga integreerumisel. Näiteks erinevate andmeallikate ühendamisel on Tableau Server suurema valikuga. Tableau Server toetab üle 70 erineva andmeallika tüübi. Tableau Online-is on see valik piiratum. Tableau Online puhul peab Sinu andmeladu või andmebaasi platvorm olema toetatud platvormide nimekirjas.


Tableau-d on võimalik kasutada ka oma toote osana, pakkudes näiteks oma klientidele oma andmete baasil analüütika keskkonda või integreerides analüütilised vaated Tableaust oma toote sisse. Sellisel juhul on aga ainuvõimalik Serveri kasutamine, et teostada integratsioonid ja kasutada maksimaalset Tableau Serveri funktsionaalsust. Tootesse integreerimisel ja väliste lahenduste teostamiseks on Tableau-l olemas eraldi litsentsi tüüp: Embedded analytics litsentsid. Huvi korral kirjuta meile.


Skaleeritavus


Siin on asi väga lihtne – Tableau Server skaleerub paremini kui Tableau Online. Tableau Online on pilveteenus ehk teisisõnu Tableau jagab ressurssi kõikide klientide vahel. Tableau Server on tarkvara, millele Sina määrad ressurssi. Tableau Serverit saab jooksutada ka üle mitme masina ehk klastrina. Suure koormuse puhul andmeallikate uuendamisel või dashboardi avamisel saab lisada masinaid klastrisse juurde. Tableau Serveris saab luua ja seadistada mitu erinevat loogilist asukohta sisu jaoks (site). Tableau Online’s on aga igale kliendile eraldatud täpselt üks site.


Samas Tableau Online puhul toimub skaleerimine automaatselt ja kasutajale nähtamatult. Serveris kuulub see oma tehtavate tööde alla halduse peatükis.


Hind


Tableau on jaganud oma kasutajad kolme rolli: Creator, Explorer ja Viewer. Igal kasutajal peab nii Serveris kui ka Onlines olema oma rolliga litsents. Kuivõrd Online sisaldab ka platvormi ja vajalikku jõudlust, siis on Online litsentsid Explorer ja Viewer kasutajate osas veidi kallimad. Erinevus pole väga suur, aga kui kasutajaid on palju, siis kokkuvõttes võib olla vahe märkimisväärne.


Rollipõhised hinnad on ka meie kodulehel selgitatud: Tableau hinnastamine. Samad ametlikud hinnad leiate ka Tableau kodulehelt, kus on täpsemalt lahti kirjeldatud ka erinevate rollide õigused: Tableau pricing


Kokkuvõtteks


Nii Tableau Server kui Online pakuvad terviklikku lahendust organisatsiooni analüütika keskkonna loomiseks ja haldamiseks. Valikul tuleb esmalt lähtuda sellest kuidas toetab orgisatsiooni IT lahenduste strateegia pilvelahendusi. Serveri hinnad on veidi soodsamad, kuid lisaks tuleb arvestada serveri majutamise ja haldamise kulud. Kui analüütika lahenduse kasutajate hulk saab olema suur ja on olemas ka võimekas analüüsi tiim ning IT haldus, siis soovitame enamasti oma Serverit. Väiksemate lahenduste puhul on reeglina mõistlikum Tableau Online. 


Kui soovid rohkem infot Tableau Serveri või Tableau Online kohta, siis võta meiega ühendust. Saame teha ka platvormi esitluse ja aidata läbi viia prooviperioodi. Mõlema keskkonna proovimiseks on olemas ka tasuta prooviversioon. Kui soovid ise testida, võta meiega ühendust ja soovitame sulle õige lahenduse. Loe täpsemalt Tableau kohta meie Tableau lehelt.

Post: Blog2 Post
bottom of page